12.07.2010 00:04 - Испания е новият световен шампион по футбол
Прочетен: 1142 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 12.07.2010 00:19

image
В изключително драматичен финал на 19-ото Световно първенство в ЮАР, Испания успя да победи Холандия след 120 минути игра на ст. „Сокър Сити” в Йоханесбург. В герой за тима на Висенте Дел Боске се превърна Андрес Иниеста, който откри резултата в 116-ата минута. След подаване на Сеск Фабрегас той с хладнокръвие прати топката в десния ъгъл на вратаря Щекеленбург.
Срещата беше много равностойна като и двата отбора имаха своите положения за гол.
Първата опасност в двубоя дойде в 5-ата минута, когато след центриране на Шави, отдясно на вратата на „оранжевите”, Серхио Рамос отправи опасен удар с глава, но Щекеленбург показа класа и изби топката.
Първият удар на холандците към вратата на Касияс дойде в 7-ата минута, когато Кайт се възползва от грешка на Бускетс в центъра на терена, но стреля твърде слабо.
5 минути по-късно, Давид Вия имаше възможност да открие резултата, но не уцели вратата.
Последваха доста нервни минути на терена - след само 23 минути игра бяха показани четири жълти картона – на Ван Перси, на Пуйол, на Ван Бомел и на Рамос, а в 28-ата минута Найджел Де Йонг бе предупреден официално от Хауърд Уеб след опасна игра срещу Алонсо.
В 37-ата минута Йорис Матайсен имаше възможност да стреля към вратата на Испания, но не уцели добре топката.
Така съставите на Берт Ван Марвайк и Висенте Дел Боске завършиха наравно – 0:0 първото полувреме.
Първото голово положение за втората част се откри пред Капдевиля, който не отигра добре топката пред вратата на Щекеленбург. Холандците отговориха с удар на Робен в 52-ата минута, но той не представляваше трудност за Касияс. 2 минути по-късно, реферът Хауърд Уеб показа два жълти картона за състезатели на Холандия – по един за Ван Бронхорст и Хейтинга.
Най-чистата ситуация в двубоя дойде в 62-ата минута, когато след извеждащо подаване на Уесли Снайдер, Ариен Робен излезе сам срещу вратаря на Испания Икер Касияс. Ударът му обаче беше спасен от стража на Реал (Мадрид). Испанците отговориха 8 минути по-късно, когато Давид Вия пропусна да открие резултата, след като ударът му от един метър бе избит от Джони Хейтинга.
След корнер в 77-ата минута, Серхио Рамос отправи опасен удар с глава от вратарското поле, но той мина над вратата.
В 4-ата минута на второто 15-минутно продължение на финала, Джони Хейтинга от състава на Холандия бе изгонен след като получи втори жълт картон за нарушение в близост на наказателното поле на своя отбор.

Най-интересното от мача по минути:
1 - image Начало на мача

3 - Центриране на Серхио Рамос отдясно, Матайсен изчисти
5 - Стекеленбург отрази удар на Серхио Рамос с глава след центриране на Шави
8 - Далечен удар на Кайт, Касияс лови без проблеми
11 - Серхио Памос навлезе в наказателното поле, но ударът му бе избит в кортер от Хейтинга
12 - Давид Вия засече от воле центриране отдясно, топката се удари от външната страна на мрежата
15 - image Жълт картон за Робин ван Перси за фаул срещу Капдевила
16 - image Жълт картон за Карлес Пуйол заради фаул срещу Робен
18 - Касияс лови опасен удар на Снайдер от фаул
22 - image Жълт картон за Ван Бомел заради грубо влизане в краката на Иниеста
23 - image Жълт картон за Серхио Рамос за опасно влизане срещу Кайт
28 - image Жълт картон за Де Йонг заради удар с крак в гърдите на Шаби Алонсо
33 - Серхио Бускетс предотврати опасна контраатака на Холандия, след като фаулира Робен в центъра на терена
34 - Икер Касияс едва не допусна куриозен гол. Испанският вратар изкара топката от игра заради проблем с Пуйол. След това холандците опитаха да я върнат на Касияс, която отиваше към вратата и той едва я достигна и изби в корнер
35 - При изпълнението на корнера Робин ван Перси подаде на Касияс
37 - Матайсен се размина с топката в чиста позиция пред вратата на Испания след заучено изпълнение на корнер
38 - Педро напредна от центъра и опита удар от 30 метра към вратата на Стекеленбург, топката мина встрани от рамката
43 - Удар на Шаби Алонсо от фаул от около 35 метра, топката минава встрани от вратата
45 - Две минути добавено време
45+1 - Удар на Робен от границата на наказателното поле, Касияс избива в корнер
45+3 - image Край на първото полувреме

46 - image Начало на второто полувреме
48 - Капдевила се размина с топката на метри от голлинията на Холандия, след като Пуйол игра с глава след центриране от корнер
52 - Удар на Робен от 25 метра, Касияс лови насочената към левия му долен ъгъл топка
54 - image Жълт картон за Джовани ван Бронкхорст за фаул срещу Серхио Рамос
55 - Удар на Шави от фаул, топката минава над вратата на Холандия
57 - image Жълт картон за Хейтинга за фаул срещу Вия
60 - image Първа смяна за Испания. Хесус Навас заменя Педро Родригес
61 - Удар на Ван Перси с глава, встрани от вратата на Касияс
62 - НЕВЕРОЯТЕН ПРОПУСК  на Ариен Робен. Той бе изведен в коридор от Уесли Снайдер, напредна към наказателното поле директно срещу Касияс, но ударът му бе избит в корнер от испанския вратар
67 - image Жълт картон за Капдевила, който фаулира откъсващия се Робин ван Перси
70 - НЕВЕРОЯТЕН ПРОПУСК на Давид Вия. Удар на испанския нападател от вратарското поле бе блокиран от легналия Хейтинга
71 - image Смяна за Холандия. Елия заменя Дирк Кайт
74 - Удар на Давид Вия от фаул, над вратата на Стекеленбург
76 - Давид Вия засече от воле центриране на Капдевила отдясно, топката минава далеч встрани от вратата на Холандия
77 - Неточен удар на Серхио Рамос с глава след центриране на Шави от корнер. Ситуацията бе повторение на испанския гол от полуфинала срещу Германия, когато се разписа Пуйол
81 - Иниеста навлезе с дрибъл в наказателното поле на Холандия, чудесна игра в защита на Уесли Снайдер, който отне топката и предотврати опасността
83 - НОВ ПРОПУСК на Ариен Робен, той надбяга двама испански защитници и стигна до наказателното поле където не успя в опита си да излъже Касияс
83 - image Жълт картон за Ариен Робен заради реплики към Хауърд Уеб след претенции за нарушение срещу себе си
86 - image Втора смяна за Испания. Фабрегас ще играе вместо Шаби Алонсо
90 - Робин ван Перси попадна в изкуствената засада на испанската защита
90 - Три минути добавено време
90+3 - image Край на редовното време

Това е шестият финал на световно първенство, който ще има продължения. За втори път мач за световната титла завършва 0:0 в редовното време. Единственият предишен случай е на Мондиал`94, когато Бразилия побеждава Италия с 3:2 след дузпи. Холандия няма победа в мачовете си на световно първенство, когато се стига до продължения и дузпи

91 - image Начало на първото продължение
95 - НЕВЕРОЯТЕН ПРОПУСК на Сеск Фабрегас, който се озова сам срещу Стекенбург. Холандският вратар с крак парира удара испанеца
96 - ПРОПУСК на Матайсен, който във вратарското поле засече с глава центриране от корнер. Ударът му минава над вратата
98 - Неточен удар на Пуйол с глава след центриране на Шави от корнер
99 - Ван Бронкхорст блокира Иниеста, който проби в наказателното поле
99 - image Смяна за Холандия. Ван дер Ваарт ще играе на мястото на Де Йонг
100 - Хесус Навас стреля от наказателното поле, след рикошет в крака на Ван Бронкхорст топката излиза в корнер
103 - Удар на Фабрегас от границата на наказателното поле, встрани от вратата
105 - imageТрета смяна за Холандия. Едсон Браафхайд сменя Ван Бронкхорст.
105 - Една минута добавено време на първото продължение
105+1 - image Край на първото продължение

106 - image Начало на второто продължение. image Последна смяна и за Испания. Фернандо Торес заменя Давид Вия
109 - image image Втори жълт картон за Хейтинга за събаряне на Иниеста пред наказателното поле
110 - Удар на Шави от фаул, над вратата на Холандия
111 - image Жълт картон за Ван дер Вийл за фаул срещу Иниеста
112 - Далечен удар на Хесус Навас, над вратата на Холандия
115 - Удар на Снайдер от фаул, топката излиза в корнер след рикошет в стената. Съдиите отсъждат засада
117 - image ГОООЛ!!! Испания поведе с 1:0. Андрес Иниеста вероятно вкара шампионския гол за Испания. Той получи топката в чиста позиция в наказателното поле от Сеск Фабрегас и с диагонален удар вкара в десния долен ъгъл на Стекеленбург

0:1 Андрес Иниеста (117)
  imageХоландия: 1.Маартен Стекеленбург, 2.Грегори ван дер Вийл, 3.Джон Хейтинга, 4.Йорис Матайсен, 5.Джовани ван Бранкхорст (105-15.Едсон Браафхайд), 7.Дирк Кайт (71-17.Елджеро Елиа), 6.Марк ван Бомел, 10.Уесли Снайдер, 8.Найджъл де Йонг (99-23.Рафаел ван дер Ваарт), 11.Ариен Робен, 9.Робин ван Перси
imageИспания:
1.Икер Касияс, 15.Серхио Рамос, 3.Жерар Пике, 5.Карлес Пуйол, 11.Жоан Капдевила, 14.Шаби Алонсо (86-10.Сеск Фабрегас), 8.Шави, 6.Андрес Иниеста, 16.Серхио Бускетс, 18.Педро Родригес (60-22.Хесус Навас, 7.Давид Вия (106-9.Фернандо Торес)